Rodzaje mocowań

Rodzaje mocowań

Kotwa chemiczna

Konstrukcja ściany osłonowej musi być połączona z konstrukcją budynku. Konsole FASTEN możemy mocować na kilka sposobów. Typ mocowania konsoli zależy od rodzaju podłoża do którego jest mocowana. Istnieją dwa typy kotew: kotwy chemiczne i mechaniczne. Kotwy chemiczne wykorzystują siłę adhezji, czyli łączenia powierzchniowego dwóch substancji. Natomiast kotwy mechaniczne działają poprzez rozpieranie w procesie mocowania. Każdy z rodzajów kotew charakteryzuje się innymi właściwościami tj. szybkość montażu, wartość przenoszonych obciążeń czy minimalnymi odległościami kotwienia od krawędzi materiału.

Kotwa mechaniczna

Najlepszym sposobem na zamocowanie konsoli jest wklejenie kotwty. Jednak jest on bardziej pracochłonny i nie nadaje się gdy chcemy montować konsole w temperaturach ujemnych. Dlatego w większości przypadków, gdy podłoże oraz warunki na to pozwalają, nasze konsole montujemy za pomocą kotew mechanicznych. Zaletą kotwy mechanicznej jest:

– krótszy czas montażu,

– możliwość dalszej pracy bez konieczności czekania na związanie kotwy chemicznej,

– mniejsza ilość potrzebnych narzędzi do jej zamontowania.

Kotwa przelotowa

Gdy konstrukcja budynku jest murowana, ale materiał ściany nośnej nie pozwala na zastosowanie kotwy chemicznej, proponujemy rozwiązanie, które zapewnia do niej montaż konsoli. Jest to kotwa przelotowa:

Mocowanie indywidualne

Współczesne budownictwo coraz częściej opiera się na wykonaniu konstrukcji budynku jako szkielet słupów żelbetowych i stropów. Ściany natomiast są wypełnione murem, który nie jest dociśnięty przez strop. W takim przypadku, gdy element konstrukcji budynku jest za mały, aby móc zamontować konsolę, projektujemy indywidualne mocowania.

Mocowanie to możemy wykorzystać także jako podparcie pod stopę konsoli. Wówczas kotwimy konsolę w sposób standardowy, używająć jedynie odwróconego mocowania jako przedłużenie belki nośnej budynku.