Montaż – krok po kroku

Wykonanie elewacji ceglanej nie jest łatwym zadaniem. Wykonawca musi posiadać wiedzę i praktykę o tego typu pracach. W niniejszej zakładce, postaramy się pomóc Inwestorowi oraz Wykonawcy zwrócić uwagę na newralgiczne punkty. My jako dostawca zamocowań, gwarantujemy solidne fundamenty. Ale FASTEN to nie tylko system wieszaków, konsol, kotwienia czy zbrojenia. Nasz zespół zdobywał doświadczenie na budowie. Doświadczeniem tym chcemy się podzielić.

Kluczową decyzją Inwestora jest wybór wykonawcy elewacji oraz dostawcy materiałów. Zakładamy, że dostawcą systemu zamocowań jest FASTEN 😊

Montaż - krok po kroku

Prawidłowe rozplanowanie elewacji

Wyznaczenie poziomów, płaszczyzn, dylatacji elewacji. Podstawowa zasada prawidłowego i najbardziej estetycznego wykonania muru polega na rozmierzeniu warstw ceglanych, w taki sposób aby uniknąć cięcia cegieł z wysokości. Poniżej przedstawiamy pomoc dla wykonawcy w postaci „kalkulatora warstw”. Wystarczy wpisać odległość np. od fundamentu (konsoli) do nadproża oraz wysokość cegły a nasz kalkulator obliczy wysokość warstwy w trzech wariantach, podając przy tym szerokość spoiny.
Wyniki:

Wariant 1:

Ilość warstw:

Wysokość fugi (cm):

Wysokość warstwy (cm):

Wariant 2:

Ilość warstw:

Wysokość fugi (cm):

Wysokość warstwy (cm):

Wariant 3:

Ilość warstw:

Wysokość fugi (cm):

Wysokość warstwy (cm):

Montaż konsoli

a) Wyznaczany linię wiercenia pod kotwę :

b) Wiercimy otwór na kotwę :

c) Czyścimy wywiercony otwór

d) Wydmuchujemy pył

e) Wbijamy kotwę

f) Regulujemy konsolę za pomocą klina

g) Dokręcamy kotwę kluczem dynamometrycznym

Dla kotew chemicznych
Średnica kotwy
[mm]
Moment dokręcający
[Nm]
8 10
10 20
12 40
16 80
Dla kotew mechanicznych
Średnica kotwy
[mm]
Moment dokręcający
[Nm]
8 20
10 45
12 60
16 110

Rozpoczęcie murowania - pierwsze warstwy

Po zamontowaniu konsol, czas na rozpoczęcie murowania. Z reguły 2-3 pierwsze warstwy są warstwami cokołowymi (nieważne, że wszystko całość elewacji jest tej samej płaszczyźnie).

Dobrą praktyką przed rozpoczęciem docelowego murowania jest ułożenie „na sucho” cegieł z kilku palet. Dlaczego? Producenci cegieł w swoich deklaracjach podają jakie odchyłki wymiarowe mogą wystąpić miedzy różnymi partiami. Na budowach wielokrotnie popełniany jest ten błąd. Otóż, może się zdarzyć, że po wymurowaniu kilku palet cegieł otwieramy kolejną (wydaje się nam, że jest taka sama). W środku jednak cegła różni się delikatnie kolorem oraz wymiarem. Co się wtedy dzieje? Gdy okaże się, że cegła jest dłuższa o 3-5 mm, możemy spróbować ratować sytuację i przycinać np. co trzecią cegłę aby zachować oś fugi. Natomiast jeśli okaże się, że cegły w nowych paletach są krótsze, Inwestor może nie mieć ochoty patrzeć na szerokie spoiny. Bardzo często taki błąd kończy się niestety rozebraniem muru.

Po rozłożeniu pierwszej warstwy cegieł, zaczynamy murowanie. Dla dobra Wykonawcy, zachęcamy do wymurowania 3-4 pierwszych warstw i odczekania na związanie zaprawy do dnia następnego. Powodem takiego zabiegu jest:

a) Sztywność muru

Jeśli zamierzamy wykonać na trzeciej warstwie izolację z folii pvc (według Nas jest to konieczne) – zatrzymanie murowania na pół dnia daje nam pewność, że to co do tej pory wykonaliśmy nie będzie narażone na przesunięcia.

b) Sztywność półki konsoli

Konsola wykonana jest z blachy grubości 3/4/5/6/8/10/12 mm blachy. Każdy producent zaleca podparcie półki na czas murowania. Można to wyeliminować, przerywając pracę na czas związania zaprawy.

Na izolacji układamy kolejne warstwy cegieł wraz z zamontowaniem puszki wentylacyjnej 

(patrz zakładkę „Dylatacja i wentylacja”)

Nasze dodatkowe podpowiedzi dla wykonawcy

  1. Nigdy nie muruj w czasie deszczu
  2. Używaj zaprawy przeznaczonej do typu cegły (sprawdź jej nasiąkliwość itp.)
  3. Nie muruj na listewkach
  4. Postaraj się przekonać Inwestora/Architekta do pełnej spoiny
  5. Wykonuj elewację dwuetapowo (do murowania używaj zaprawy do murowania, do fugowania – zaprawy do fugowania)
  6. Po każdym dniu pracy przykryj mur folią – nie będziesz miał wykwitów po nocnym deszczu
  7. Pamiętaj, że klient jest Twoim szefem.
  8. Dzwoń do nas z każdym pytaniem – znamy się na takich elewacjach, podpowiemy jak rozwiązać problem.